صفحه اصلی درباره ما گالری تصاویر تماس با ما ورود کاربران
منوی سایت
دپارتمانهای آموزشی
افتخار آفرینی ۹۷-۹۶
مشارکت اولیا ۹۷-۹۶
دستورالعمل ها
اسناد بالا دستی
مشارکت اولیا ۹۸-۹۷
انجمن اولیا و مربیان
مسابقات کشوری
المپیاد
تقویم روز

دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
آمار بازدید

بازدید امروز : ۳۰

بازدید این هفته : ۷۵۰

بازدید این ماه : ۲۹۲۸

آمار کل بازدید : ۲۷۱۶۰۹

افراد آنلاین : ۷ نفر

آی پی : ۵۴.۲۰۸.۷۳.۱۷۹

 صفحه اصلی محتوای آموزشی مشاهده محتوای آموزشی

 
سرغت صوت

در خلال یک هوای طوفانی توأم با رعد و برق ، در منطقه شما ، می توانید کاری که گفته می شود را یک سرگرمی برای خود به حساب آورید . دقتی روشنایی برق آسمان را دیدید ، شروع به شمارش نمایید و آن را تا شنیدن صدای غرش رعد ادامه دهید .عددی را که بدست آوردید بر 3 تقسیم کنید . جوابی بدست می آید که فاصله تخمینی بین شما و مرکز رعد و برق ( محل برخورد و اصطکاک ابرها ) بر حسب کیلو متر است .
 

توضیح :

صوت فاصله یک کیلومتر در هوا را به مدت تقریبی 3 ثانیه طی می کند ( سرعت صوت در هوا تقریباً 330 متر در ثانیه است . )‌از طرف دیگر نور همین مسافت را در زمان فوق العاده کوتاهی طی می کند ( نور در هر ثانیه مسافت 000/300 کیلومتر را طی می کند ) . رعد و برق همزمان اتفاق می افتند ، اما با سرعتهای مختلفی به سوی ما حرکت می کنند و به همین دلیل در زمانهای متفاوتی به ما می رسند .
 

آزمایشی دیگر :

اگر صبر و حوصله ندارید که منتظر رعد و برقی باشید ، می توانید آزمایش مشابهی را ترتیب دهید . از دوست خود بخواهید در فاصله ای نسبتاً دور از شما ،به طوری که هم بتوانید او را ببینید و هم صدای او را بشنوید بایستد و طبلی را به صدا در آورد . یا به شخصی که دور از شما در میدان بازی به توپ ضربه می زند نگاه کنید . متوجه خواهید شد که یم تأخیر زمانی بین مشاهده زدن به طبل و یا توپ ، و شنیدن صدای این ضربه ها وجود دارد .
 

نظر دهید . . .           نظرات کاربران

 

 کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز استعدادهای درخشان فرزانگان 1 زنجان می باشد