صفحه اصلی مدیریت خبرها مشاهده خبرها

          

  بازدید رئیس مرکز پرورش استعدادهای درخشان از آموزشگاه
معاون وزیر و رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان وزارت در بازدید از مدارس نواحی یک و دو زنجان:
دو درصد از دانش آموزان کشور در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل می کنند

فاطمه مهاجرانی معاون وزیر و رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان وزارت امروز در بازدید از مدارس نواحی یک و دو زنجان گفت: دو درصد از دانش آموزان کشور در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل می کنند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان زنجان، فاطمه مهاجرانی معاون وزیر و رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان وزارت با همراهی ماندانا نوروزی مسئول فناوری مرکز و نعمت اله محمدی سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان و سایر مسئولین از مدارس سمپاد نواحی یک و دو شهر زنجان بازدید نمود و در شورای دبیران مدارس مذکور نیز شرکت کرد.

بر پایه این گزارش مهاجرانی ضمن بازدید و بررسی امکانات و تجهیزات موجود در مدارس شهید بهشتی 2 و فرزانگان 2 دوره های اول و دوم ناحیه دو و همچنین مدارس شهید بهشتی 1 و فرزانگان 1 دوره های اول و دوم ناحیه یک شهر زنجان از نزدیک در جریان امور جاری و مشکلات این مدارس قرار گرفت.

معاون وزیر و رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان وزارت در ادامه با حضور در شورای دبیران مدارس فوق الذکر گفت: تنها دو درصد از دانش آموزان در سطح کشور در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل می کنند.

وی با اشاره به اینکه این نوع مدارس در حال حاضر با چالش بودن یا نبودن روبرو هستند ابراز داشت: با توجه به سیاست های کلی کشور که نخبگان را به رسمیت شناخته است، ضرورت وجود مدارس سمپاد احساس می شود.

این مقام وزارتی ضمن تقدیر و تشکر از مدیران مدارس استعدادهای درخشان نواحی یک و دو زنجان و همچنین کادر اجرایی و معلمان و روسای انجمن اولیا و نمایندگان شورای دانش آموزی این مدارس ادامه داد: در کشور ما با دایر شدن مدارس استعدادهای درخشان برای دانش آموزان پسر و دختر سیستم تفکیک حداقلی رخ داده است و امیدواریم از دل این مدارس دانش آموزانی بار بیایند که برای جامعه مفید باشند و در ساختن آینده کشور نقش ارزنده ای داشته باشند.

معاون وزیر ضمن تاکید بر اینکه این مدارس با مدارس شاهد و هیات امنایی تفاوت دارند افزود: مدارس سمپاد جزو مدارس خاص و استثنایی منتهی از نوع دانش آموزان با ضریب هوشی مثبت و بالا هستند.

فاطمه مهاجرانی با اشاره  به لزوم آموزش مهارت های زندگی در مدارس سمپاد گفت: به دنبال آن هستیم که در این مدارس مهارت های زندگی را به دانش آموزان برای داشتن زندگی بهتر یاد بدهیم.

این مقام مسئول یادآور شد: هم اکنون هدف وزارت در مدارس استعدادهای درخشان، آموزش دو مهارت اساسی دست ورزی و سلامت در دوره اول متوسطه و مهارت های همدلی و تفکر در دوره دوم متوسطه می باشد.

وی اضافه کرد: استعداد درخشان استحقاق درخشان می طلبد و این مهم مسئولیت پذیری را به دنبال دارد و دانش آموزان باید با توجه به این امر جذب شوند و آموزش ببینند.

معاون وزیر و رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان وزارت متذکر شد: دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان باید کنشکر و پرسشگر باشند و همچنین مسئولیت پذیر و مشارکت جو بار بیایند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: دانش آموزان این نوع مدارس باید کار تیمی را یاد بگیرند و در برنامه های مختلف اردویی و حتی اردوهای شب مانی در مدارس و سایر برنامه های مشابه راه زندگی در جمع را یاد بگیرند و استقلال، نوع دوستی، تفکر انتقادی، دوست داشتن، کنترل خشم و ... را به صورت عملی بیاموزند.

مهاجرانی از ایجاد رشته ی فنی و حرفه ای در مدارس سمپاد خبر داد و گفت: در صدد هستیم دانش آموزان استعدادهای درخشان دو نوع دیپلم فنی و نظری با توجه به سلیقه و استعدادشان دریافت نمایند.

وی همچنین از امضای تفاهم نامه با سایر نهادهای جامعه برای آموزش عملی مهارت های زندگی به دانش آموزان خبر داد و گفت: امسال نیز دانش آموزان پایه نهم مدارس سمپاد از شرکت در آزمون ورودی پایه دهم معاف هستند ولی این آزمون برای دانش آموزان متقاضی سایر مدارس در اردیبهشت ماه سال 98 برگزار خواهد شد و همچنین آزمون ورودی پایه هفتم طبق روال گذشته برگزار می گردد.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان نیز در این دوره از بازدیدها و در جمع شورای دبیران مدارس سمپاد نواحی یک و دو ضمن خسته نباشید به همکاران اجرایی و دبیران ابراز داشت: تلاش همکاران در این نوع مدارس ویژه است و کار بیشتری را می طلبد و ما قدردان زحمات آنان هستیم.

وی با اشاره به رتبه های کسب شده توسط دانش آموزان این مدارس در سطح استانی و کشوری افزود: حضور معاون وزیر و رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در زنجان فرصتی است تا این نوع موفقیت ها بازتاب داده شود و توانایی همکاران و دانش آموزان استان به مسئولین بالادستی و مخاطبین انعکاس یابد.

نعمت اله محمدی در پایان توانایی استان زنجان و ظرفیت های موجود را با وجود افراد نامداری چون پروفسور ثبوتی، مرحوم استاد رضا روزبه و امیر اعلم غضنفریان و سایرین بالا دانست و بر رشد و پرورش دانش آموزان مستعد تاکید کرد.

گفتنی است در این برنامه معاون آموزش متوسطه، رییس اداره استعدادهای درخشان و کارشناس روابط عمومی اداره کل و همچنین روسا و معاونان آموزشی نواحی یک و دو و کارشناسان ادارات مذکور فاطمه مها جرانی را همراهی کردند.

 پورتال اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان 

  نظرات کاربران (۰)