صفحه اصلی محتوای آموزشی مشاهده محتوای آموزشی

 
مطالب جالب فیزیک - مسیر های درخشان آذرخش و شهاب سنگ

 

مسیر درخشانی که شهاب سنگ ها در آسمان بر جای می گذارند چندین ثانیه  دوام می آورد ، در حالی که مسیر آذرخش فقط کسری از ثانیه دیده می شود . دلیل این موضوع چیست ؟

 

..........................................

 

.........................................

 

معمولا شهاب سنگ  یک دانه ی شن کوچک کیهانی است که از فضا وارد جو زمین می شود. این دانه ی کوچک چنان تند در هوا حرکت می کند که الکترون های اتم ها را از آنها می کند . الکترون های آزاد شده پس از حدود یک ثانیه دوباره به اتم هایشان می پیوند ند  و انرژی را که قبلا هنگام کنده شدن از اتم گرفته بودند پس می دهند. همین انرژی است که مسیر شهاب سنگ ها را نورانی می کند. در آذرخش هم الکترون ها از اتم هایشان کنده می شوند.

 

از طرفی آنچه برسر شهاب سنگ می آید در ارتفاعات خیلی بالاست . در آنجا فشار هوا خیلی کم و در نتیجه اتم های هوا از هم فاصله دارند. پس یکی دو ثانیه طول می کشد  تا الکترون های جدا شده اتمی را پیدا کنند و ضمن ترکیب شدن با آن انرژی خود را از دست بدهند.  (الکترون ،  با دریافت انرژی به مدار بالاتر منتقل می شود وبا از دست دادن انرژی در مدار پایین تر قرار می گیرد ).

اما در آذرخش به خاطر فاصله کم ابرها با زمین ، فشار هوا زیاد بوده و اتم ها بهم نزدیک هستند. بنابراین الکترون ها پس از حدود کسری از ثانیه ، اتمی را پیدا کرده و با آن ترکیب می شوند.

نظر دهید . . .           نظرات کاربران