صفحه اصلی محتوای آموزشی مشاهده محتوای آموزشی

 
چرا آهن برای بدن انسان ضروری است؟

چرا آهن برای بدن انسان ضروری است؟
آهن به عنوان یکی از مواد مغذی ضروری برای رشد و توسعه مناسب بدن انسان محسوب می شود . کمبود آهن می تواند منجر به بیماری های کمبود آهن مانند کم خونی شود. آهن موجود در بدن باعث تولید هموگلوبین و گلبول قرمز می شود. این بسیار مهم است زیرا در تولید خون در بدن کمک می کند. هموگلوبین که توسط آهن تولید می شود در انتقال اکسیژن از ریه ها به بافت ها در قسمت های مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرد. آهن در عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن نیز مورد نیاز است. در این مقاله، به بررسی جزئیات مزایای سلامتی آهن می پردازیم.
ذخیره آهن در بدن انسان
طبق گفته پزشکان، 26 درصد آهن در بدن ما به عنوان فريتین ذخیره می شود که در سلول ها یافت می شود و سپس به سایر قسمت های بدن منتقل می شود. گفته می شود که بدن مرد حدود 1000 میلی گرم آهن موجود دارد که برای حدود 3 سال کافی است. در مقایسه با این در زن، تنها 300 میلی گرم آهن ذخیره شده است. هنگامی که ا مصرف آهن کم می شود، ذخایر ذخیره شده کاهش می یابد و در نتیجه باعث کاهش سطح هموگلوبین می شود.

منابع آهن
بدن ما نمی تواند آهن را به تنهایی آماده کند، به طوری که برای حفظ مقدار آهن در بدن غذاهای غنی از آهن مصرف می شود. برخی از غذاها منبع غنی از آهن هستند و نیاز به رژیم منظم ما دارند.غذاهایی که منبع عالی آهن هستند عبارتند از گوشت گاو نر، گوشت بره، مرغ، سبزیجات سبز، توفوپنیر سویا، ماهی، لوبیا، نخود شیرین، ذرت، چغندر، کلم و غیره.

مزایای سلامت آهن
1. سازند هموگلوبین
هموگلوبین جزء مهمی در خون است و عملکرد حیاتی آن تامین اکسیژن به ارگانهای مختلف بدن است.
آهن یک عنصر ضروری در هموگلوبین است و بنابراین حضور آن بسیار مهم است.
علاوه بر این، بدن ما در هر حال ممکن است دچارکبودی و بریدگی شود. همچنین ما از آسیب های داخلی و خارجی و از خونریزی شدید نیز در امان نیستیم. بنابراین، خوردن غذای غنی از آهن به میزان زیادی کمک می کند.حتی رنگ تیره خون به دلیل حضور آهن در خون است.
2. آهن برایحفظ عملکرد مناسب عضلات ضروری است
آهن یک عنصر ضروری برای عملکرد عضلات است. ماهیچه های بدن نیاز به یک منبع ثابت اکسیژن برای انقباض و آرام سازی عضلات دارند. این همان چیزی است که آهن در بدن انجام می دهد. ضعف عضلانی، خستگی، از دست دادن کشش و غیره اولین نشانه هایی است که ممکن است درکم خونی با آنها مواجه شوید.. بنابراین، به شدت توصیه می شود که خوردن غذای غنی از آهن، در جیره غذایی گنجانده شود.
3. عملکرد مناسب مغز
اکسیژن برای عملکرد مغز بسیار ضروری است. مغز انسان حدود 20 درصد اکسیژن موجود در خون را جذب می کند و از این رو برای این منظور نیاز به آهن دارد.مغز انسان به طور مداوم برای تأمین عملکرد مناسب بهخون نیاز دارد. بنابراین آهن یک عنصر مهم است و کمبود آن می تواند منجر به مسائل جدی روحی مانند بیماری آلزایمر، دمانس و غیره شود.

4. نگهداری دمای بدن
مزایای سلامتی آهن عبارتند از تنظیم دمای بدن. به عبارت دیگر، به این معنی است که کنترل فرآیند متابولیک و کاتابولیک در بدن و عملکرد مطلوب آنها را به عهده دارد.
5. ا به عنوان حامل اکسیژن
مهم ترین مزیت آهن در بدن این است که اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن متصل می کند و از این رو برای بدن حیاتی است.
آهن جزء مهمی در هموگلوبین است و به عنوان یک حامل اکسیژن در بدن عمل می کند.
6. عامل افزایش انرژی دربدن
آهن حامل اکسیژن است بنابراین باعث انرژی بخشی می شود. از این رو توصیه می شود که وقتی تمرینات سختی انجام می دهید رژیم غذایی غنی از آهن را بخورید. آهن خون را به عضلات و بخش های مختلف بدن می رساند که به شما انرژی می دهند و به زودی احساس خستگی نمی کنید. برعکس، سطح پایین آهن در بدن می تواند باعث خستگی، تحریک، عدم تمایل به انجام کار و غیره شود.
7. افزایش اشتها
آهن یک تقویت کننده اشتها است بنابراین، برای افرادی که ضعیف یا بی اشتها هستند ، خوردن آهن بهترین دارو است.حتی بچه ها در خوردن غذا مشکل زیادی دارند. یک رژیم غذایی غنی از آهن باعث اشتها می شود.
8. بارداری سالم
پزشکان اغلب قرص آهن و رژیم غذایی غنی از آهن را برای زنان باردار تجویز می کنند . این به این دلیل است که زنان در طول حاملگی بیشترین خطر ابتلا به کم خونی را دارند. همچنین، خطر ابتلا به نوزادان کم وزن را از بین می برد. توصیه می شود زنان باردارحداقل در روز 27 میلی گرم آهن مصرف کنند.
9. آهن موجب افزایش ایمنی می شود
آهن کمک می کند تا ایمنی را افزایش دهد. آهن دارای اجزای متعددی است که می تواند در برابر بیماری ها مبارزه کند و ایمنی بدن را افزایش دهد. بدن را در برابر بیماری مقاوم می کند زمانی که بدن فاز سختی مانند چرخه قاعدگی یا حاملگی را تجربه می کند.
10. وضعیت بی حسی پا
سندرم پای بی قرار شرایطی است که به اختلال شدید عصب مرتبط است. بدن به طور مداوم سیگنال ها را به سمت پا حرکت می دهد حتی در حالی که در خواب است. سندروم باعث اختلال در خواب می شود و می تواند منجر به مشکلات سلامتی بیشتری شود. آهن در چنین مواردی مفید می باشد و خوردن غذای غنی از آهن می تواند در طول یک دوره درمان سندروم کمک کند.

مزیتهای آهن برای پوست
آهن برای پوست بسیار مفید است و پوست را تازه و درخشان نگه می دارد. همچنین در بهبود زخم ها و کبودی ها در بدن کمک می کند.
1. یک پوست را درخشان نشان می دهد
تعداد بسیار کمی از ما می دانیم که حضور آهن در بدن می تواند یک پوست درخشان بی عیب و نقص ایجاد کند . معمولا پوست ما با کمبود هموگلوبین در گلبول های قرمز در زیر چشم ها ظاهر می شود. خوردن یک رژیم غذایی غنی از آهن می تواند باعث افزایش خون شود. مناطقی که به مقدار کافی از اکسیژن محروم شده اند، بازسازی شده و پوست شما با ظاهر صورتی و بی عیب خواهد شد.

2. کبودی روی پوست را درمان می کند
اگر از زخم های دردناک رنج می برید، بهترین غذا خوردن غذای غنی از آهن است. آهن اکسیژن را به سطوح قطع می کند و باعث تشکیل گلبول های قرمز می شود. این، به نوبه خود، سرعت روند بهبود را افزایش می دهد.
از دست دادن مو
این یکی از مشاهدات رایج است که خانم های باردار در دوران بارداری موهای ضخیم دارند و پس از بارداری ریزش مو بسیار شدید است. دلیل این که به زنان باردار معمولا توصیه می کنند که رژیم غذایی غنی را مصرف کنند و در بعضی موارد نیز قرص های آهن مصرف می کنند اما پس از حاملگی مصرف آهن متوقف می شود که باعث ریزش مو می شود.از این رو، هنگام ریزش مو، انتخاب رژیم غذایی غنی از آهن، کار ایده آل است. همچنین بافت مو را بهبود می بخشد و موهای صاف و براق را برمیگرداند. کمبود آهن به طور عمده باعث از دست دادن مو می شود، بنابراین دفعه بعد کهدچار ریزش مو شدید، می دانید چه باید بکنید.
خطرات ناشی از کمبود آهن
وجود مقدار کم و زیاد آهن در بدن می تواند منجر به تعدادی از بیماری هایی که در زیر مورد بحث قرار گیرد-
1. کم خونی
بزرگترین مشکل بهداشتی مرتبط با آهن، کم خونی است که تولید گلبول های قرمز در بدن بسیار پایین است. این می تواند منجر به خستگی، ضعف عضلات، سردرد و غیره شود. در موارد شدید، همچنین می تواند منجر به نارسایی کلیه، فشار خون پایین و حتی لوسمی شود.
2. بیماری قلبی عروقی
مصرف بیش از حد آهن در بدن می تواند منجر به بیماری های قلبی عروقی شود. آهن دریافت شده از رژیم گیاهخواری تاثیری بر قلب ندارد، با این حال، آنهایی که از گوشت قرمز می توانند دچار اثرات شدید سلامتی شوند، توصیه می شود که مصرف آهن در بدن محدود شود.
3. سرطان
ذخایر بیش از حد آهن در بدن می تواند به انواع مختلف سرطان منجر شود به خصوص لنفوم، سرطان رکتوم و کولون. گرچه آهن برای بدن ما مهم است، مصرف آن باید محدود باشد.
4. مغز و بیماری های عصبی
رسوبات آهن ممکن است خون را به مغز محدود کند که ممکن است به بیماری های مغزی مانند آلزایمر منجر شود. همچنین باعث بیماری های عصبی می شود که بهبود آنها بسیار دشوار است.
منابع گیاهی از آهن
این شامل اغلب سبزیجات مانند لوبیا، ریشه، سبزیجات برگ، کدو تنبل و غیره همراه با محصولات دیگر مانند حبوبات، عدس، محصولات لبنی و توفو است. منبع غیر هیم از آهن باید با غذای غنی از ویتامین C مصرف شود زیرا آن را در جذب آهن در بدن کمک می کند.
منابع غیر گیاهی از آهن
این بیشتر شامل گوشت ، کبد مرغ، گوشت گوسفند، صدف، ماهی تن و غیره است. گرچه این منابع برای حفظ سطح آهن در بدن بسیار عالی هستند اما مصرف بیش از حد این مواد غذایی می تواند برای سلامتی خطرناک باشد.


نتیجه
آهن به عنوان یک حامل اکسیژن اساسی برای بدن ضروری است. با این حال، در صورت ضعف شدید، بارداری، گرفتگی شدید قاعدگی، توصیه به به مشورت با پزشک است. در عین حال، بیش از حد مواد غذایی غنی از آهن را مصرف نکنید زیرا ممکن است تأثیر منفی روی سلامتی داشته باشد. در هر دو صورت، می تواند مسائل بهداشتی و مصرف مواد غذایی را تحت کنترل قرار دهد.

امیدوارم این مقاله مفید واقع شود.
 

نظر دهید . . .           نظرات کاربران